• Եվրոպական միություն
Հայաստանի 2023-2026 Գործողությունների ծրագրի շրջանակներում Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը կտրամադրվի վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների կիրառման ուժեղացման նպատակով՝ հետագայում նպաստելու դատարաններում վեճերի ծանրաբեռնվածության կրճատմանը՝ Հայաստանում՝ հաշտարարության և արբիտրաժի ուժեղացված կիրառման միջոցով։
• AMCA—ի գործունեության համար նախատեսված ֆինանսավորման հիմնական մասը հիմնված է ԵՄ բյուջետային աջակցության վրա։ ԵՄ-ն AMCA-ին աջակցել և շարունակում է աջակցել նաև տարբեր կրթական ծրագրերի և կոնֆերանսների կազմակերպման համար։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը մեծ դեր ունի Եվրոպական միությունը  Հայաստանում ներկայացնելու և գործընկերային հարաբերություններիզարգացման ուղղությամբ։
ԵՄ պատվիրակությունը պատասխանատու է Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև հարաբերությունների  տիրույթում ոլորտային քաղաքականության բոլոր ուղղությունների համար, այդ թվում՝ քաղաքական, տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների, ինչպես նաև՝ մարդու իրավունքների և քաղաքացիական հասարակության։ Նպատակաուղղված լինելով ապահովել Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև հարաբերությունների երկարաժամկետ հիմքը՝ 2021թ մարտի 1-ից ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև գործում է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։

Within the framework of the Action Plan for Armenia 2023-2026, support by the Council of Europe will will be provided with a view to enhance the application of alternative dispute resolution (ADR) mechanisms, in order to further contribute to reducing the workload of the courts in Armenia through the enhanced application of mediation and arbitration.
• The main part of the funding intended for AMCA’s activities is based on EU budget support. The EU has supported and continues to support AMCA, including for the organization of various educational programs and conferences.
The Delegation of the European Union to Armenia plays a significant role in representing the European Union in Armenia and in the development of partnership relations.
The EU Delegation is responsible for all areas of sectoral policy in the domain of EU-Armenia relations, including political, economic, and trade relations, as well as human rights and civil society. Aiming to ensure a long-term foundation for EU-Armenia relations, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) has been in force between the Republic of Armenia and the EU since March 1, 2021.